Browse By

Cyberletter – 8 lutego 2017 r.

Tinder i Grindr wykorzystane do ponad 500 przestępstw w Wielkiej Brytanii

Znane Aplikacje randkowe dla hetero (TInder) i homoseksualistów (Grindr), są stałym elementem śledztw policyjnych prowadzonych w związku z morderstwami, gwałtami, pornografią dziecięcą i przemocą na tle seksualnym. Ponad 1/3 zgłoszonych przestępstw, w których dowodem w sprawie były dane z aplikacji dotyczyła gwałtów i przemocy dziecięcej. Policja wskazuje, że podane dane są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Zdaniem Scotland Yard powstanie serwisów randkowych spowodowało geometryczny wzrost ilości przestępstw na tle seksualnym, także tcyh ze szczególnym okrucieństwem. Pełna wolność, brak tematów tabu oraz ograniczeń moralnych negatywnie wpływa na społeczeństwo, które pozostaje bezbronne wobec aktów przemocy z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.

Washington Post sieje strach po publikacji raportu, który okazał się… fałszywy

Fala fałszywych newsów, jaka pojawiła się w związku z kampanią prezydencką w USA przeniosła się na inne dziedziny życia, w tym kwestie związane z ochroną infrastruktury krytycznej. Opublikowany pod koniec grudnia raport dotyczący przełamania przez Rosjan systemów bezpieczeństwa jednego z operatorów energetycznych w Stanie Virginia okazał się fałszywy. Raport został opublikowany zaledwie kilka godzin po zdarzeniu i zawierał wiele nieścisłości. Eksperci ds. bezpieczeństwa sieci kwestionowali czas w jakim raport ujrzał światło dzienne (zwykle analiza pozdarzeniowa zajmuje ponad 24h) oraz błędy metodologiczne. Niedługo po opublikowaniu materiału w The Washington Post, okazało się, że jedynym urządzeniem zainfekowanym był odłączony od systemów laptop. USA są jednym z kilku państw dysponujących pełnymi zdolnościami ofensywnymi oraz niestety… nie wystarczająco zabezpieczoną infrastrukturą.

Oryginał tekstu z Washington Post: TUTAJ 

Strona konserwatywnego bloggera „Drudge Report” zaatakowana przez DDoS

W dniu, w którym Obama ogłosił dodatkowe sankcje cyfrowe na Rosję, strony Russia Today stały się obiektem jednego z większych ataków DDoS. Z niewiadomych przyczyn atak dosięgnął także strony prasy prawicowej, w tym jedną z najbardziej znanych stron konserwatywnych Drudge Report. Matt Drudge zatweetował o niedostępności strony, co spowodowało szybką reakcję obserwatorów jego konta. Kilka godzin później strona już działała.

Rosja na cyberwojnie z Ukrainą… W ciągu zaledwie 2 miesięcy zaatakowała ponad 6,500 razy

Według Prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenki, działania w cyberprzestrzeni są jednym z największych problemów Ukrainy w chwili obecnej. W ciągu zaledwie 2 miesięcy doszło do ponad 6,500 ataków, w tym do 3 ataków przeciwko administracji rządowej na: Ministerstwo Obrony Narodowej, Finansów i Skarbu Państwa. Na jakiś czas został zablokowany system transferów pieniężnych. Wcześniej, w roku 2015, Rosja doprowadziła do wyłączenia ukraińskich systemów energetycznych w takcie zimy. Naturalnie Rosjanie nie przyznają się do winy.

Monteochka, More Kitov i Wnukovo – słownik nowycrosyjskich pojęć z internetu

Jak dynamicznie rozwija się internet w Rosji i jak wielki wpływ ma na mieszkańców tego państwa, można przekonać się patrząc na rosyjski słownik pojęć internetowych w roku 2016. Wiele nowych pojęć wywodzących się z internetu weszło na stałe do zasobu słów używanych przez Rosjan. Niektóre oznaczają bardzo proste czynności, inne są metaforami zachodzących procesów społecznych.

Rekrutacja do cyberzespołów w Rosji

Rosjanie od 2013 roku prowadzą zintegrowaną kampanię, nakierowaną na pozyskanie hakerów, zdolnych prowadzić cyberwojnę. Państwo podjęło działania na wielu frontach, integrując poszukiwanie odpowiednich ludzi. Z jednej strony, jednostki wojskowe, podległe pod Wywiad Wojskowy (GRU) rozpoczęły rekrutację specjalistów z prywatnego biznesu, składając im propozycje nie do odrzucenia (jedną z nich otrzymał pan Verya, który nie chcąc pracować dla GRU uciekł wraz z rodziną do Finlandii), a z drugiej mądrze grając rozwiązaniami prawnymi (dla studentów studiów technicznych, obowiązkowa służba wojskowa mogłaby być zamieniona na służbę w zespołach naukowych Armii Federacji Rosyjskiej, w tym zespołach hakerskich). Ostatnią grupą rekrutowaną przez Wojsko i FSB są przestępcy, którzy w zamian za pracę na rzecz państwa, mogą zostać zwolnieni z wykonywania kary za popełnione przestępstwa. Rosja posiada zintegrowaną strategię cybernetyczną i wokół niej buduje całą nowoczesną strategię wojskową.

Noworoczny błąd w systemach weryfikacji pasażerów wprowadził zamęt na lotniskach w USA

System weryfikacji danych pasażerów Agencji Ochrony Granic USA (Boarder Protection) przestał funkcjonować prawidłowo przez 3 godziny w poniedziałek 2 stycznia b.r., kiedy miliony ludzi wracały po Świętach i Nowym Roku do domu. System przestał czytać część paszportów osób przechodzących przez odprawę, co spowodowało opóźnienia w lotach. Przyczyna tego stanu rzeczy nie jest znana, ale podejrzewa się, że mogło dojść do cyberataku. Po 3 godzinach służby odzyskały kontrolę nad systemem, co umożliwiło rozładowanie kolejek na lotniskach w ciągu kolejnych kilku godzin.

Francja wprowadza prawo do „odłączenia cyfrowego”

Wraz z początkiem roku, we Francji wchodzi w życie prawo zobowiązujące firmy, posiadające więcej niż 50 pracowników do dbania o równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Według nowego prawa, pracownicy nie będą zobowiązani do odpowiadania na maile poza godzinami pracy, zaś pracodawcy będą zmuszeni wprowadzić procedury ograniczające wysyłkę maili w sytuacjach kryzysowych do osób bezpośrednio odpowiedzialnych za problem (koniec z wysyłaniem maili do grup użytkowników).

Dlaczego Bitcoin miał wspaniały rok?

Kiedy światowe rynki są niestabilne, ludzie kupują Bitcoiny. Ostatnie zawirowania wokół walut Indii, Chin i Wenezueli spowodowały wzmożone zainteresowanie walutą cyfrową. Bitcoin, według analityków, jest wykorzystywany podobnie do złota, jako zabezpieczenie majątku na wypadek niepokoju na innych rynkach. W związku z szeregiem niespodzianek, w roku 2016, inwestorzy spowodowali że Bitcoin był najlepiej opłacalną inwestycją roku 2016, doprowadzając do podwojenia wartości waluty w ciągu 12 miesięcy. Waluta cyfrowa została stworzona przez anonimowego programistę (Satoshi Nakamoto) w 2008 roku i stanowi pierwszą zdecentralizowaną walutę, kontrolowaną jedynie przez globalnie połączone sieci komputerowe. Ludzie oddając część mocy swoich komputerów pozwalają na rozwiązywanie złożonych problemów matematycznych, które generują walutę. Tak długo jak Bitcoin jest zdecentralizowany, pozwala na zachowanie anonimowości. Z racji zaufania jakim walutę darzą internauci w roku 2016 inwestycjami w bitcoin zainteresowały się fundusze hedgingowe. Jednym z czynników wzrostu waluty jest zainteresowanie Bitcoinem w Chinach, które pozwala ludziom na zakup przedmiotów poza systemem kontrolowanym przez państwo. Rynek Bitcoinów będzie rósł w roku 2017.

Umarła na oczach przyjaciół. Nikt nie zareagował

Keiana Herndon od kilku lat puszczała relację ze swojego życia via Facebook Life. W ten sposób pokazywała znajomym i rodzinie, jak rosną jej dzieci, co robi i jak śpiewa. W nocy 28 grudnia, podczas kolejnej sesji Life na Facebooku, Keiana zaczęła się pocić, po czym zemdlała na oczach swoich dzieci. Zdarzenie oglądało na jej kanale 9 osób, ale nikt nie zareagował. Po omdleniu Keiana zaczęła się dusić i wkrótce umarła. Śmierć była spowodowana uprzednią chorobą wieńcową. Rodzina oskarża internautów śledzących życie Keiany o nieudzielenie pomocy. Mimo możliwości utrzymywania kontaktu w czasie rzeczywistym, który łamie bariery geograficzne, wzrasta znieczulenie na faktyczne problemy ludzi.

Wikileaks płaci za wszelkie ślady niszczenia ważnych dokumentów przez administrację Obamy

Wikileaks umieściło na Tweeterze informację o nagrodzie w wysokości 20.000$ za przekazanie jakichkolwiek śladów na temat rzekomego niszczenia dokumentów przez administrację Obamy pod koniec jego kadencji. Niszczenie miałoby przede wszystkim dotyczyć zacierania dowodów na wspieranie pieniędzmi publicznymi działalności Fundacji Clintonów. Według Wikileaks nie doszło w tym wypadku do ataku cybernetycznego, a zwykłego przekazania danych przez osobę z bliskiego otoczenia Obamy, która miała już dosyć korupcji na szczycie władzy.

Młodzi Afroamerykanie porwali, torturowali i znęcali się nad białym licealistą- całość umieścili na Facebook Life

Czterech młodocianych, czarnoskórych przestępców z Chicago porwało i torturowało młodego, białego licealistę. Do zajścia doszło po weekendzie, który młody człowiek spędzał z kolegami. Jeden z nich zaciągnął go do mieszkania w którym przebywało dwóch mężczyzn  i dwie kobiety. W ramach tortur, licealista zmuszany był do picia wody z toalety oraz publicznego wypowiadania obraźliwych haseł pod adresem nowego prezydenta USA. Całość zajścia została sfilmowana na Facebook life. Cała czwórka podejrzanych trafiła przed oblicze sądu.

Pracownik Snapchata zwolniony za etyczne zachowanie

Anthony Pompiliano, który na początku grudnia przeszedł z Facebooka do Snapchata z misją rozwijania zasięgu aplikacji, wytoczył powództwo przeciwko Snapchatowi, po tym, jak po  3 tygodniach od rozpoczęcia pracy został zwolniony. Pompiliano uważa, że stracił pracę, gdyż przeciwstawiał się planom Snapchata, dotyczącym zawyżania danych statystycznych przez IPO spółki i wejściem na giełdę. Pompiliano nie chciał uczestniczyć w przestępstwie podawania fałszywych danych. Snapchat twierdzi, że zarzuty są bezpodstawne.

Apple wycofuje chińską wersję aplikacji New York Times na życzenie Komunistycznej Partii Chin

Apple dostał się w ogień krytyki, gdy postanowił zablokować wypuszczenie chińskiej wersji aplikacji New York Times na rynek chiński. Chińczycy wymogli taką decyzję po tym, jak New York Times przygotował materiał o systemie dotacji rządu Chin dla spółki produkującej w Chinach Iphone’y. Działanie spółki Apple to kolejny przykład ulegania przez biznes naciskom rządu Chin. Niegdyś wielu uważało, że technologia ma moc liberalizacji życia publicznego, dziś nikt nie ma wątpliwość że w przypadku Chin biznes może jedynie dostosowywać się do warunków politycznych.

Wikileaks chce budować bazę powiązań użytkowników Tweetera

Julian Assange ogłosił na Twitterze propozycję zbudowania bazy danych przez Wikileaks, która zawierałaby dane wszystkich znanych osobistości z Twittera oraz sieci ich powiązań biznesowych rodzinnych i finansowych. Celem ma być stworzenie środowiska, badającego zachowania pomiędzy osobami powiązanymi ze sobą. Propozycja spotkała się z falą krytyki ze strony użytkowników seriwsu.

Francja pod ostrzałem hakerów

24.000 ataków na cele wojskowe zanotowała Francja w samym 2016 roku. Według władz Francji taka ilość ataków to nie przypadek tylko skoordynowana akcja przybierająca na sile w przeddzień wyborów prezydenckich. Według francuskich specjalistów ds. bezpieczeństwa zbliżające się wybory mogą stać się celem większej aktywności hakerów, którzy będą chcieli wpłynąć na ich wynik.

Pentagon testuje mikrodrony

Perdix to nowy rodzaj mikrodronów bojowych. Największy test tej technologii odbył się niedawno w Kalifornii, gdzie rój dronów liczący ponad 100 sztuk został wypuszczony z myśliwców F-18 Hornet. Cechą Perdixów jest kooperacja stadna. Żaden dron nie jest liderem, natomiast wszystkie współpracuję ze sobą dokładnie tak jak roje owadów, które dzielą ze sobą instynkt. Drony potrafią same siebie naprawiać oraz przejmować inne drony tego rodzaju pod swoją komendę. Drony mają wielkość 16×30 cm.

Rodziny ofiar zamachów w Belgii i Francji pozywają Twittera

Rodziny Amerykanów, którzy zginęli w zamachach we Francji i Belgii złożyli pozew w sądzie w Nowym Jorku przeciwko Twitterowi. Według dokumentów sprawy, „Twitter odegrał kluczową role w umożliwieniu sprawcom przeprowadzenia zamachów”. Poprzednia sprawa tego typu została oddalona przez sąd w Kalifornii. Twitter nie komentuje sprawy. Od ponad 2 lat spółka jest krytykowana za niską jakości działań podejmowanych w celu walki z terroryzmem w sieci.

Los Angeles Valley Collage zapłacił28.000 $ okupu za odblokowanie komputerów zaatakowanych przez Ransomware 

Collage z Los Angeles zapłacił 28.000 dolarów cyberterrorystom, którzy zainfekowali systemy uniwersyteckie wirusem typu Ransomware. Administrator systemu nie mogąc poradzić sobie z niedostępnością systemów zauważył wiadomość pozostawioną przez hakerów, żądających 28.000 $ okupu za przywrócenie dostępu do plików. Uczelnia zapłaciwszy okup odzyskała dostęp do danych. Ransomware staje się ostatnio plagą dla szkół, szpitali, uczelni, kościołów.

Nietypowy protest hinduskich żołnierzy

Dwóch żołnierzy ze Straży Granicznej Indii na odcinku granicy z Pakistanem opublikowało cztery filmiki pokazujące ciężkie warunki z jakimi muszą mierzyć się na co dzień. Poza trudnymi warunkami pogodowymi, brakiem dostatecznej ochrony przed zimnem, żołnierze skarżą się na stare jedzenie i brak wyposażenia. Film obiegł wiralowo Internet, wzbudzając dyskusję nad stanem indyjskiej ar

21-letni amerykański student skazany za produkcję i sprzedaż programu do odzyskiwania haseł

21-letni Amerykanin Zachary Schames został skazany na 10 lat więzienia za stworzenie i sprzedaż programu do łamania haseł „Limitless Keylogger”. Program pozwala na uzyskiwanie haseł z zainfekowanych komputerów, poprzez nagrywanie wszystkich liter wciśniętych przez użytkownika. Schames swój program napisał i dystrybuował będąc w liceum. Ostatnio pracował jako stażysta w Northrop Grumman jako front – end developer, kontynuując jednocześnie studia na James Madison University.