Browse By

Cyberletter – 15 września 2016 r.

Korryn Gaines, zastrzelona przez policjantów, podczas próby zatrzymania w jej domu, nagrała wejście policji na komórkę i umieściła w sieci

Korryn Gaines, młoda matka i mieszkanka Baltimore, została odwiedzona przez policję w celu doręczenia nakazu sądowego. Ponieważ nie chciała wpuścić do domu policjantów, specjalna grupa SWAT, weszła do domu i przez godzinę negocjowała z Gaines warunki jej wyjścia. Po fiasku negocjacji Gaines strzelała do policji ze strzelby Mossberg. W wyniku strzelaniny Gaines została zastrzelona, a jej 5-letni syn ranny odłamkiem. Całe zajście zostało opublikowane na jej kanale Facebookowym.

Para z Arizony aresztowana za granie w PokemonGo, po tym jak śledczy znaleźli porzuconego synka graczy

Para mieszkańców z Arizony została zatrzymana przez policję, która została wezwana przez sąsiadów, po tym, jak ci zauważyli płaczące porzucone dziecko. Niesforni rodzice po powrocie do domu tłumaczyli, że pojechali zatankować auto, ale po przeprowadzeniu śledztwa, okazało się że oboje pojechali grać w pokemonGo. W tym czasie, przez półtorej godziny, dziecko zostało zostawione na ogródku, gdzie początkowo bawiło się samo. Po pół godzinie, pobytu na słońcu, malec próbował dostać się do domu, jednak nie miał jak do niego wejść. Para została aresztowana, obojgu zostaną postawione zarzuty zaniedbania dziecka.

Kazachska wpadka na Twitterze

Premier Karim Masimow, bardzo aktywny uczestnik Twittera wpadł na pomysł wykorzystania hasła #KAZ25 na 25 rocznicę uzyskania przez Kazachstan niepodległości. Dobry pomysł przekształcił się w masowe wylewanie żalów na korupcję, nepotyzm i nieefektywne zarządzanie państwem, które mieszkańcy Kazachstanu wrzucali masowo pod #.

 Twitter zamknął ponad 235.000 kont które brały udział w promocji terroryzmu

Twitter odpowiedział na lutowe wezwanie Prezydenta Obamy, który wezwał liderów przemysłu cyfrowego do wsparcia walki z terroryzmem, utrudniając chowanie się terrorystów pośród użytkowników amerykańskich technologii. Od lutego do dziś zamknięto ponad 235K kont, co jest historyczną liczbą (w analogicznym okresie rok wcześniej zamknięto tylko 135K kont.

 Tinder odchodzi do lamusa, dzisiaj profesjonaliści randkują przez LinkedIn

Coraz więcej osób wykorzystuje LinkedIn do szukania partnerów życiowych. Wielu ludzi przestaje korzystać z popularnych serwisów randkowych takich jak TInder i przenosi się do LinkedIn, gdzie ma większą szansę lepiej poznać osobę, z którą chce się umówić… przynajmniej od strony profesjonalnej. Nie wszystkie próby zdobycia partnera kończą się powodzeniem, ale LinkedIn nie służy już wyłącznie do szukania pracy i rekrutowania ludzi.

Rosjanie skazali mężczyznę, który naubliżał policji w sieci

Sąd w Twerze skazał mężczyznę, który naubliżał lokalnej policji w internecie na 10 miesięcy robót publicznych. Pochodzący z Tatarstanu mężczyzna ubiegał się o pracę w policji w Twerze. Spotkał się jednak z odmową, a uzasadnieniem był fakt, że mężczyzna jest z pochodzenia Tatarem. Lokalny komendant tłumaczył mu, że panuje niepisana zasada odgórna, że przedstawiciele mniejszości narodowych nie mają wstępu do rosyjskich uczelni policyjnych. Niedoszły policjant nagrał rozmowę i umieścił ją w internecie.

Syn rosyjskiego deputowanego będzie sądzony za przestępstwa przeciwko USA

Rozprawa przeciwko Romanowi Sielieznojowi ruszyła przed sądem w stanie Waszyngton w połowie sierpnia. Rosjaninowi (złapany przez agentów Secret Service podczas wczasów na Seszelach) został postawiony zarzut kradzieży internetowych na kwotę ponad 150 mln dolarów. Sielieznoj jest synem znanego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej z partii Władymira Żyrinowskiego.

Putin wykorzystuje grupy hakerskie nie tylko do hakowania, ale również do podrabiania dokumentów

Cyber-berkut, jedna z grup hakerskich działająca na zlecenie Kremla zaczęła upubliczniać dokumenty wykradzione z różnych amerykańskich instytucji. Jest znacząca zmiana. Opublikowane dokumenty z jednej strony kompromitują Stany Zjednoczone, z drugiej pomagają w walce wewnętrznej w Rosji. Ostatnio opublikowane dokumenty Fundacji Georga Sorosa, wskazują jakoby ta ostatnia finansowała działania Fundacji Antykorupcyjnej, walczącej z korupcją w Rosji, a prowadzonej przez Alieksieja Nawalnego. To nie jedyny przypadek fałszerstwa publikowanych danych, wcześniej wykradzionych przez Rosjan.

Projekt Instytu Staszica na rzecz cyberbezpieczeństwa powstaje dzięki wsparciu Banku Zachodniego WBK – Partnera Strategicznego Projektu

logo