Niemcy mają problem z neonazizmem

Browse By

Zjawisko neonazizmu w Niemczech było tematem audycji „Świata pogląd” w Polskim Radio 24. Gościem audycji była Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert Instytutu Staszica. Przypomniała, że za Odrą działa wiele organizacji neonazistowskich, które umiejętne wykorzystują niepokoje i obawy społeczne.

– Ludzie ci przypominają niemieckiemu rządowi m.in. o tym, że nie do końca obywatele niemieccy czują się bezpieczni. Jest to niewygodne dla władzy. Wchodzi tutaj kwestia imigracji oraz przestępców, którzy wywodzą się z fali uchodźczej z 2015 roku. To temat bardzo popularny i kontrowersyjny, a środowiska neonazistowskie potrafią to fantastycznie zinstrumentalizować, by wykreować się na obrońców narodu – mówiła Olga Doleśniak-Harczuk.

Ekspert Instytut Staszica zwróciła uwagę, że niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych zaczęło walczyć z ruchem nazistowskim m.in. w internecie oraz w administracji: „Minister Horst Seehofer zapowiedział także powołanie centralnej instytucji mającej badać, wykrywać i wyjaśniać przypadki urzędników, którzy mają kontakty ze środowiskiem neonazistów lub sami nimi są. Z tego względu policja została wezwana do zacieśnienia współpracy z kontrwywiadem niemieckim, by skuteczniej namierzać takie przypadki”

Czytaj więcej: https://www.polskieradio.pl/5/1223/Artykul/2423647,Zjawisko-neonazizmu-w-Niemczech-Olga-DolesniakHarczuk-dla-Niemcow-to-wielki-problem