Polsko-ukraińska współpraca gazowa

Browse By

PGNiG podpisało z ERU Management Services umowę o współpracy w zakresie poszukiwania złóż węglowodorów na Ukrainie, tuż przy granicy z Polską. Struktury gazonośne w obwodzie lwowskim są analogiczne do tych po stronie polskiej. Po uzyskaniu wszelkich koniecznych pozwoleń wykonany zostanie odwiert poszukiwawczy oraz badania geofizyczne. Na temat współpracy Polski i Ukrainy w tym obszarze wypowiedział się na antenie Polskiego Radia 24 dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

– Polska i Ukraina dzięki nowej umowie gazowej zaoszczędzą sobie mnóstwo pracy. Nie będziemy drugim Kuwejtem ani Rosją, ale jest to metoda małych kroków, która pozwala naszym krajom korzystać z tego, co mamy – mówił Dawid Piekarz.

– Mamy możliwość eksploatacji gazu także przez stronę ukraińską, a w Polsce wciąż zwiększamy płatne wydobycie gazu. Już na poprzedni sezon zimowy Ukraina, której Rosja ten gaz odcięła, zaopatrzyła swoje magazyny za pośrednictwem polskiego systemu dystrybucji gazu. To był gaz, który przypływał z Ameryki. Zacieśnianie współpracy z firmami ukraińskimi jest kolejnym krokiem do tego, aby oba kraje były bardziej bezpieczne energetycznie i bardziej niezależne – dodał.

Czytaj więcej na: https://www.polskieradio.pl/130/6257/Artykul/2418626,Dawid-Piekarz-Polska-i-Ukraina-zaciesniaja-bezpieczenstwo-energetyczne