Jaka będzie nowa Komisja Europejska?

Browse By

Nowa Komisja Europejska została w środę zaakceptowana przez Parlament Europejski. Na jej czele stanie Ursula von der Leyen, komisarzem ds. rolnictwa, będzie Janusz Wojciechowski. Za komisją zagłosowało 461 europosłów, 157 przeciw, a 89 wstrzymało się od głosu.

Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert Instytutu Staszica w Polskim Radiu 24 o nowej Komisji Europejskiej: Mamy kilka lat, aby zorientować się w sytuacji. Poczekałabym tutaj z hurraoptymizmem. Socjaldemokraci są pełni optymizmu, ponieważ ma tam 9 swoich reprezentantów, lecz wcześniej niezadowoleni z kandydatury Ursuli von der Leyen i chcieli zablokować tę kandydaturę.

– Chadecy niemieccy liczą na to, że ta Komisja spełni cele klimatyczne. Klimat stał się priorytetem w Europie. Czy to chadecy, czy socjaldemokraci, wszystko sprowadzają właśnie do klimatu. Ponieważ decydujący będzie tutaj Frans Timmermans, możemy spodziewać się na tym polu kolejnych konfliktów na linii KE-Polska – dodała.

Więcej: https://polskieradio24.pl/130/8359/Artykul/2411554,Olga-DolesniakHarczuk-o-nowej-Komisji-Europejskiej-poczekalabym-z-hurraoptymizmem