Olga Doleśniak-Harczuk o wskazaniu przez CDU kandydata na kanclerza

Browse By

Pod koniec listopada w Lipsku odbędzie się kongres CDU. Największa niemiecka partia w jego trakcie oceni sytuację polityczną po zakończonych klęską wyborach regionalnych w Turyngii, wytyczy cele programowe oraz podejmie decyzje personalne.

Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica na antenie PR24 stwierdziła, że CDU już w listopadzie może dokonać „przełomowych decyzji w sprawie przyszłego kandydata na kanclerza”. Wśród potencjalnych kandydatów wskazywani są obecna przewodnicząca Anna  Kramp-Karrenbauer, jej główny krytyk Friedrich Merz oraz premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet i minister zdrowia Jens Spahn.

Gość PR24 podkreśla, że chociaż duża grupa niemieckich ekspertów oczekuje wskazania przez CDU kandydata na kanclerza podczas listopadowego zjazdu, to cześć z nich spodziewa się innego rozwiązania. – Ci bardziej sceptyczni eksperci mówią, że jeszcze trzeba poczekać, że być może za rok dowiemy się, kogo CDU zdecyduje się wystawić do kanclerskiego boju – powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk .

Więcej: https://www.polskieradio.pl/130/8359/Artykul/2402843,Ekspertka-na-konwencji-CDU-byc-moze-poznamy-kandydata-na-kanclerza