Ekspert IS o relacjach francusko-niemieckich

Browse By

Przedstawiciele rządów Francji i Niemiec na szczycie w Tuluzie będą dyskutować nt. składu Komisji Europejskiej, wzajemnej współpracy, a także wspólnej polityki klimatycznej i obronnej. Tematem rozmów będzie również brexit i sytuacja w Syrii.

– W rzeczywistości ten sojusz coraz bardziej kuleje. Jest to widoczne w kilku aspektach, m.in. w kwestii podejścia do zbrojeń. Niemcy noszą się z zamiarem wstrzymania eksportu broni do Arabii Saudyjskiej. Za tę decyzję może zapłacić Francja. Dlatego Emmanuel Macron bardzo stara się o to, by Niemcy skorygowały swoje podejście – wskazała Olga Doleśniak-Harczuk.

Do Tuluzy przyjedzie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a jednym z tematów spotkania będzie wybór francuskiego komisarza po odrzuceniu przez europosłów kandydatury Sylvie Goulard. – Z tego powodu francuski prezydent na pewno nie czeka na panią von der Leyen z otwartymi ramionami. Brak akceptacji dla Sylvie Goulard jest odbierany nad Sekwaną jako afront. Będzie to z pewnością jeden z głównych tematów zakulisowych rozmów – mówiła Olga Doleśniak-Harczuk.

Więcej: https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2385143,Francuskoniemieckie-posiedzenie-miedzyrzadowe-W-jakiej-kondycji-sa-relacje-Berlina-i-Paryza